Microsoft Edge’den Yeni Tarayıcı Atılımı - Aslı Şoray

Microsoft Edge’den Yeni Tarayıcı Atılımı

Google’dan Amazon’a Karşı Yeni Atılım
Mayıs 31, 2019
Instagram Reklamları Gösterimi Artacak
Haziran 14, 2019

Microsoft Edge Yeni Tarayıcısını Kullanıma Sundu

Amerika merkezli çok uluslu teknoloji şirketi olan Microsoft, yıllardır gerek Internet Explorer gerekse Microsoft Edge ile başarıyı yakalamaya çalışmıştır.Ancak istenilen sonuca bir türlü ulaşamamıştır. Geçtiğimiz aylarda Chrome, Opera gibi tarayıcıların temeli olan Chromium tabanlı yeni Edge tarayıcının kullanıma sunulacağını bildiren Microsoft, bu yeni atılımında Google Chrome’un alt yapısından destek almıştır. Kullanıcıların karşısına yeni bir taktikle çıkmaya hazırlanan ve bu konuda pes etmeyen Microsoft, bu yeni tarayıcısı ile kullanıcıların dikkatini epey çekeceğe benziyor. Bu yeni tarayıcının her ne kadar yüksek performansa ve sağlam bir alt yapıya sahip olduğu söylense de, eleştiri anlamında da görüşler ikiye ayırmış durumda. Bir taraf tarayıcı konusunda Microsot’un bu girişimini geç kalınmış bir hamle olarak değerlendirirken diğer bir taraf bu durumun Web’de Chromium’un tekelleşmesine neden olacağı düşüncesinde birleşiyor.

Google’ın destek verdiği ve açık kaynak kodlu Chromium alt yapısı temeline oturtulan bu tarayıcının ilk sürümü çıktı. Yeni Microsoft Edge sürümü ile ilgili detaylı bilgiye Thenextweb Sitesi’nden ulaşabilirsiniz.

Yeni Microsoft Edge İle Gelen Özellikler

Microsoft Edge Chromium’un arayüzünde bulunan menü, Microsoft Edge ile Google Chrome’un bir karışımı niteliğinde. Sağ üst köşedeki üç noktadan açılan menüdeki eklentiler (extensions) kısmını seçtiğimizde tarayıcı bizi Microsoft mağazasına yönlendiriyor ve bu mağazadan da Chromium Edge için optimize edilmiş eklentileri bulup kendimize uygun olanları tarayıcıya ekleyebiliyoruz. Ayrıca Microsoft Edge kullanıcıları bu eklentileri Chrome’un web mağazasından ya da Microsoft mağazasından da ekleyebiliyorlar. Bunun en büyük artısı Microsoft’un mağazasının Google’ın mağazasında olduğu gibi kıstlamaları olmamasıdır. Örneğin Youtube’dan video indirmek isterseniz bunu Microsoft’un mağazasından yapabilirsiniz. Google böyle bir şeye izin vermiyor. Eklenti yönetimi sayfasından, Geliştirici Modunu Etkinleştirme ve diğer mağazalardan uzantılara izin verme seçenekleri olduğu gibi Windows Defender SmartScreen eklentisi de bu yeni tarayıcıya entegre edilmiş durumda.

Bilmeyenler için Windos Smartscreen’in Microsoft taafından tespit edilmiş kötü amaçlı yazılım ve zararlı içerik barındıran web sitelerinde uyarı almanızı sağlayan bir uygulama olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Chrome için hazırlanan mevcut eklentilere destek veren bu sürümün bir diğer farklı özelliği de “dark mode” yani koyu/siyah arayüz moduna sahip olduğudur. Senkronizasyon noktasında ise yeni Microsoft Edge Google değil, Microsoft hesabı kullanıyor ve kullanıcılar bu tarayıcıyı ilk yüklediklerinde, kullanıcıların şifreleri ve favori siteleri Chrome ya da eski Edge’den otomatik olarak çekilebiliyor.

Ancak Microsoft’un bu yeni Edge uygulaması daha Beta aşamasında olduğundan dolayı bir takım sorunlarla karşılaşılması kaçınılmaz. Bu konuda kullanıcıları hazırlıklı olmaya davet ediyoruz.

                                                    Chrome’un Edge’ye Benzeyen Logosu Şaşkınlık Yarattı

Chrome ve Edge’nin Şaşırtan Benzerlikleri

The Verge’nin sitesinde sunulan görsellere bakıldığında yeni Microsoft Edge tarayıcının Google Chrome’a benzerliği dikkat çekiyor. Özelllikle Google Chrome’da bulunan ayarlar sayfasının tasarımında yapılan değişiklik Microsoft Edge’in tasarımına gözle görülür şekilde benziyor. Yani buradan hareketle Microsoft Edge ve Google Chrome tarayıcılarında yapılan değişikliklerin birbirine ilham kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun en somut ve şaşırtan örneklerinden biri, Google’ın internet tarayıcısı olan Chrome için tasarladığı yeni logonun Microsoft Edge’in logosuna olan benzerliğidir. Bu tarayıcılarının birbirine bu kadar benzerlik göstermesinin yanında olay sadece birbirlerini kopyalamaları ya da birbirlerine ilham kaynağı olmaları değildir. Şunu belirtmeliyiz ki Chromium tabanlı tarayıcıların ara yüzlerinin birbirlerine bu kadar benzerlik göstermesinin nedenlerinin başında hepsinin aynı çekirdeği kullanması geliyor. Bunu da göz ardı etmemek gerekir.

Chrome bu arayüzünü henüz kullanıcılara sunmadı ancak test etmek istiyorsanız Google Chrome’ın son sürümünü indirip inceleyebilirsiniz. 

3 Comments

  1. Sinem dedi ki:

    Çok başarılı bir yazı olmuş. Emeğine sağlık.

  2. A_soray dedi ki:

    Teşekkür ederim değerli görüşünüz için.

  3. […] ön izleme sürümleri kullanıcıların beğenisine sunulmuştu. Daha önce kaleme aldığım “Microsoft Edge’den Yeni Tarayıcı Atılımı”  başlıklı yazımda bu konuyla ilgili gerekli açıklamalara […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.