Google’dan Amazon’a Karşı Yeni Atılım - Aslı Şoray

Google’dan Amazon’a Karşı Yeni Atılım

Microsoft Edge’den Yeni Tarayıcı Atılımı
Haziran 7, 2019

Youtube Videolarının Altına Alışveriş Reklam Bağlantıları Geliyor

Alışveriş reklam bağlantıları hakkında The information sitesinde yayınlanan habere göre Google; Youtube videolarının altında ürünle ilgili fiyatları, önerileri, yorumları, puanlandırmaları, iade koşulları gibi unsurları kullanıcılara gösteren alışveriş reklamı bağlantılarını test etmeye başladı. Google’ın bu girişimi ABD merkezli bir e-ticaret şirketi olan Amazon ile rekabet edebilmek için yaptığı düşünülüyor.

Uygulama sayesinde kullanıcılar video ile alakalı olan reklam bağlantılarına tıklayarak ürünleri Google’dan rahatlıkla edinebilecekler. Diyelim ki; Youtube’da fotoğraf makinesini tanıtan bir video izliyorsanız, videonun altında o ürünün linki belirecek ve kullanıcılar linke tıkladığında Google Express’in sayfasına yönlendirilecekler. Google’ın, Google Express alışveriş platformunun ismini Google Shopping olarak değiştirmeyi düşündüğü de yine söylentiler arasında. Amazon ile arasında olan rekabeti bir yana bırakırsak aynı zamanda Google, çevrimiçi reklamcılığı desteklemek ve alışveriş faaliyetlerine de hız kazandırmak adına bu yöntemi entegre etmek istiyor. Bu testin ise şu aşamada hangi bölgelerde uygulandığı bilinmiyor.

Google Express markaların müşterilerinin kendilerini Google arama sonuçlarından daha hızlı ve kolay bir şekilde bulabilmesini sağlayan bir sitedir. Ne yazık ki Türkiye’de henüz aktif olan bir ürün değildir ve ne zamanda Türkiye’ye geleceği belli değildir. 

Google’da Yenilikler Bitmiyor

                                                 Vitrin Alışveriş Reklamları, Google Görseller’e Gelecek

Google kendi bloğunda daha önce de görsel aramaya reklam bağlantıları ekleme özelliğini test etmeye başladığını açıklamıştı. Bir marka veya ürünü bulmak için Google’ı tercih eden kullanıcıların yarısının ürünleri aratmaya başladıklarını fark eden Google, “Shoppable Ads’i tanıttı. Bu sayede Google hem reklam verenleri, onlara daha fazla müşteri sağlayarak; hem de kullanıcıları, onları daha kolay ve hızlı bir şekilde görsel ürünlerle buluşturarak memnun etmiş olacak. Google Shoppable Ads ile, marka açıklamaları, ürün fiyatları görsellerde yer alacak.  Örneğin bir kişi Google’da ev dekorasyonu ile alakalı bir ürün arattığı zaman, Google Görseller’e baktığında fiyat etiketiyle sponsorlu herhangi bir reklam ile satılık ürünleri görebilecek.

Günümüzde artık pinterest, Instagram, snapchat gibi görsel ağırlıklı platformların kullanımının artmasından dolayı, Google’ın yaptığı bu hamlelerin yersiz olduğunu söylemek pek mümkün değil.  Ayrıca Google, ilerleyen zamanlarda Showcase Shopping’in (Vitrin Alışveriş Reklamları) de Google Görseller’e geleceğinin duyurusunu yaptı. Bu yeni reklam modeli ile de Google fikir edinmek için arama yapan kullanıcıları hedeflemektedir. Youtube videolarının altına reklam bağlantıları koyması ile Amazon’u kendisine rakip gören Google, burada da daha zengin görsel reklam modelleriyle Instagram ve Pinterest’i kendisine rakip olarak belirlediğini söyleyebiliriz. 

Showcase Shopping, birkaç ürün hakkında kullanıcılarını bilgilendiren bir alışveriş reklam modelidir. Kullanıcılar belirli bir ürünü aratırken değil de daha genel başlıklar altında arama yaptıklarında bu reklamların görülme olasılığı daha fazladır. Görsel açıdan zengin bir tasarıma sahip olan bu reklam türü, kullanıcılara  aramalarda ürünün fiyat aralığı, özel boyutlandırılması gibi detaylı seçenekler ile filtreleme yapabilme olanağı da sunuyor. Ne yazık ki bu reklam türü de henüz Türkiye’de kullanıma sokulmamıştır.  Vitrin alışverişi reklamları ile ilgili daha fazla bilgiye Google Ads Yardım’ın sitesinden ulaşabilirsiniz.

Google Rekabeti Önemsiyor

Google Amazon’un internet kullanıcılarının alışveriş alışkanlıklarını yönlendirmede daha etkin olduğunu kabul ediyor. Bu nedenle, rekabet etmek konusunda gereken neyse yapacağa benziyor. Ancak Google bunu yaparken de biraz temkinli olmak zorunda. Çünkü geçmiş tarihlere göz attığımızda Google’ın değişik zamanlarda çarptırıldığı cezaları görebiliyoruz. Google’a 2017 yılında Avrupa komisyonu tarafından, karşılaştırmalı alışveriş sonuçlarını arama sayfasının en üstünde gösterdiği gerekçesiyle 2,7 milyar dolar ceza kesilmişti. Bu ceza Google’a rekabete aykırılık ilkesi göz önünde bulundurularak verilmişti.

7 Comments

 1. Nurten dedi ki:

  Guzel bir yazi olmus umarim bu faydali yazilarin devami gelir de teknoljik gelismelerden haberdar oluruz. Tesekkurler.

  • A_soray dedi ki:

   Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Merak etmeyin en güncel gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

 2. Burcu dedi ki:

  Etkili bir paylaşım. Çok yenilikçi. Devamını bekliyorum.

  • A_soray dedi ki:

   Teşekkür ederim Burcu Hanım. Sizlerin değerli yorumları benim için çok önemli. Yeni yazılarımla sizlerle birlikte olmaya devam edeceğim.

 3. Sinem dedi ki:

  Güzel ve faydalı bir yazı olmuş. Bizimle bu faydalı yazıları paylaştığın için teşekkürler.

 4. aslisoray.com dedi ki:

  There is an amazing present for your team. aslisoray.com
  http://bit.ly/2KAJPs2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.