Gizlilik Ayarları İle Google, Kullanıcıları Memnun Edecek - Aslı Şoray

Gizlilik Ayarları İle Google, Kullanıcıları Memnun Edecek

Chromium Edge, Windows 7 ve 8 için Kullanılabilir
Haziran 21, 2019

Google Gizlilik ve Güvenlik Ayarlarını Geliştiriyor

Gizlilik ve güvenlik, her konuda olduğu gibi İnternette de bizi en çok tehdit eden konuların başında gelmektedir. Artık hiç bir şeyin gizli kalmadığı, her bilginin, fotoğrafın, attığımız her adımın kaydedildiği internet dünyasında arkamızda ayak izi bırakmamamız oldukça zor görünüyor. Arama motorları sosyal medya ağları, siteler, forumlar, bloglar arkamızda bıraktığımız ekmek kırıntılarını toplayarak, daha sonra kullanmak üzere saklıyorlar. Peşimizde her yaptığımızı izleyen bu kadar çok takipçimizin olmasına karşılık tabi ki bazı önlemlerde alınmıyor değil. Bir önceki cümlede arama motorları da bizim hakkımızda verileri elde edip saklıyor imasında bulunduk ancak bunun yanı sıra şunu da söylemeden geçmeyelim; özellikle Google gizlilik hususu ve kullanıcı hakları konusunda çok hassas. Google’ın geçmişine baktığımızda kullanıcı verilerini paylaşmama, şifre güvenliği, siber saldırılara karşı tedbirler gibi bir dizi konuda geliştirdiği önlemlerin olduğunu görüyoruz.

Google; geliştridiği yeni araçlar ve ayarlar ile kullanıcıların gizlilik konusundaki hassasiyetini anlamış gibi duruyor ve bunun üzerinde çalışmaya devam ediyor. Şimdi Google’ın bu konuda geliştirdiği son yeniliklere bir göz atalım:

Google Haritalar

Google Haritalara Gizlilik Modu

İlk olarak Google Haritalar’daki gizlilik modu kısa bir süre içerisinde aktifleştirilecek. Hatırlarsınız ki, Google Chrome’un “Gizli Mod” özelliği ilk çıktığı yıllarda oldukça popüler olmuştu. Fakat daha sonraları bu gizli modun kullanıcıların zannettiği kadar gizli olmadığı ortaya çıkmıştı. Gizli modun, göz atma geçmişinizi, çerezleri, site verilerini ya da formlara girilen verilerinizi kaydetmediği ancak etkinliğinizin ziyaret ettiğiniz web sitelerinden, işvereninizden, okulunuzdan  veya internet servis sağlayıcınızdan gizlenmediği açıklanmıştı. Bu bilgiye Google’ın yardım sayfasından da ulaşabilirsiniz.

Daha sonraları “Gizli Mod” uygulaması Youtube’a gelmiş artık kullanıcılar, izledikleri ne varsa arama ve izleme geçmişinde görülmemesini sağlayabildikleri için derin bir nefes almışlardı. Bu gelişmelerde gizlilik hususunun sanal alemde ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Şimdi ise hedefte Google Haritalar var. Yakında gizlilik modu Google Haritalar için gelecek ve kullanıcıları memnun edecek.  Kullanıcılar söz konusu özelliği etkinleştirdiklerinde Chrome ve Youtube’da da olduğu gibi konumlarının ve arama geçmişlerinin kaydedilmesine engel olabilecekler.

Google Haritalar için gizli mod özelliğinin gelecek olması ilk olarak Mayıs 2019’da gerçekleştirilen Google I/O 2019 etkinliğinde duyurulmuştu. Ekim ayı içerisinde Android kullanıcılarına sunulmaya başlayacak bu özelliğin IOS platformu için çıkış tarihi henüz belli değil. 

Haritalardaki gizli modu aktif hale getirmek oldukça kolay. Sadece profil fotoğrafınıza tıklamak ve karşınıza çıkan ekranda gizlilik modunu (Incognito Mode)  seçmek yeterli olacak.Bu moddayken yapılan konum aramalarınız profilinize kaydedilmeyecek ve haritalar deneyiminizi kişiselleştirmek için kullanılmayacak.

Youtube

Gizlilik Modu Youtube İçin Kişiye Özel Bir Hal Aldı

Google, yukarıda da belirttiğim üzere daha önceleri Youtube için sunduğu gizli mod özelliğini bir adım daha ileriye taşıyarak bu yıl otomatik silme özelliğinin geleceğini duyurdu. Google’ın bu girişimi ile Youtube biraz daha ‘kişiye özel’ bir hal aldı. Kullanıcılar geçmiş verilerini 3 ay, 18 ay veya el ile silmeyi seçinceye kadar saklayabiliyorlar. Daha sonra ise bu özellik aktifleştirildiğinde veriler otomatik olarak kendi kendine siliniyor. Eğer geçmiş verilerin hiç saklanmasını istemiyorsanız, geçmiş verileri saklama özelliğini tamamen de kapatabilirsiniz. Böyle bir seçenek de mevcut. Şu anda aktif olarak kullanılabilen bu özellik için hesap ayarlarınız kısmından “Otomatik olarak sil“e tıklayın ve verilerinizin ne sıklıkta temizlenmesi gerektiğini seçin. İşlem bu kadar basit.

Google Asistan

Yer bildirimi verileri, video arama verileri derken sıra geldi sesli verilere. Google’ın yeni gelen gizlilik özelliklerinden bir diğeri de Google Asistan ile sesli verilerinizi silmek olacak. Google’ın getirdiği yeni gizlilik özelliklerinden bir tanesi de Google Asistan ile sesli verilerinizi silmek. Ekim ayı içerisinde kullanıma açılması planlanan özellik ile önümüzdeki haftadan itibaren ses verileri geçmişinizi komut kullanarak silebileceksiniz. “Hey Google, sana söylediğim son şeyi sil” ya da “Hey Google, geçen hafta sana söylediğim her şeyi sil” komutlarını kullanarak Google Asistan üzerinden yaptığınız sesli aramaların geçmişini silebileceksiniz. Bir haftadan daha eski verilerinizi silmek isterseniz de Google size hesap ayarlarınızdan bu işlemi gerçekleştirmenize yardımcı olacak.

Daha sonraki zamanlarda da bu özelliğe ek olarak “Hey Google, verilerimi nasıl güvende tutuyorsun?” sorusunu sormanıza olanak tanıyan ve İngilizce dil desteği almanızı sağlayan ayarlar eklenecek.

password.google

Son olarak bahsedeceğim özellik Google’ın şifre için geliştirdiği bir servis. “Şifre Kontrolü (Password Checkup)” özelliği sayesinde şifrelerinizin herhangi birisinin zayıf olup olmadığını, farklı sitelerde şifrenizi yeniden kullanıp kullanmadığınızı ya da şifrenizin çalınıp çalınmadığını kontrol edebileceksiniz. Bunun için de Chrome tarayıcınız üzerinden passwords.google.com adresine gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.