Chromium Edge, Windows 7 ve 8 için Kullanılabilir - Aslı Şoray

Chromium Edge, Windows 7 ve 8 için Kullanılabilir

Instagram Reklamları Gösterimi Artacak
Haziran 14, 2019
Gizlilik Ayarları İle Google, Kullanıcıları Memnun Edecek
Ekim 4, 2019

Chromium Edge, Windows 7 ve 8 için Artık Hazır

Chromium Edge’den kullanıcıları sevindirecek bir haber geldi. Chrome, Opera gibi tarayıcıların temeli olan Chromium tabanlı yeni Edge tarayıcısı artık, Windows 7, Windows 8 ve 8.1’de kullanılabilir durumda. Microsoft tarafından 2 ay önce yeni Edge’nin ön izleme sürümleri kullanıcıların beğenisine sunulmuştu. Daha önce kaleme aldığım “Microsoft Edge’den Yeni Tarayıcı Atılımı”  başlıklı yazımda bu konuyla ilgili gerekli açıklamalara ulaşabilirsiniz.

İşletim sistemlerinde gösterdiği başarıyı internet tarayıcılarında yakalayamayan Microsoft, başarıya ulaşmak için yeni yollar denemeye devam etti.  Eskiden Internet Explorer’ın bir rakibi yoktu ve pazarda tekel konumundaydı. Bu nedenle de kullanım oranı yüksek bir tarayıcıydı. Fakat sonraları piyasaya diğer tarayıcılar çıkmaya başladı ve bu durumda Internet Explorer sadece tarayıcı indirmek için kullanılan bir uygulama olarak kullanılmaya başlandı. Gidişatın farkına varan ve Windows 10 ile birlikte işletim sistemleri konusunda çok büyük atılımlara yelken açan Microsoft, Internet Explorer yerine Microsoft Edge‘i hizmete sokarak büyük başarılara imza atacağını düşündü. Ancak maalesef Microsoft Edge beklenen ilgiyi görmedi ve Microsoft, Edge’yi tekrar yenileme yoluna gitti.

Beta sürümleri başta AMD64 Windows 10 PC’lerde çalışırken daha sonraları x86 Windows 10 PC’lere ve macOS’a gelmişti. Bugünlerde ise kullanıcıların web tarayıcısını Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 gibi Windows’un eski sürümlerinde deneyebileceği müjdesi verildi. Bu duyuruyla birlikte Microsoft’un eski işletim sistemini kullanan bilgisayar sahipleri de Chromium tabanlı Edge’i kullanma imkanına sahip oldular. Microsoft’un Linux ile ilgili yapılan çalışmaları düşünüldüğünde, uygulamanın en kısa sürede Linux tabanlı sistemlerde de kullanılmaya başlanması bekleniyor.

AMAÇ EDGE’İ TÜM WİNDOWS SÜRÜMLERİNE UYGULAMAK

Microsoft Edge’in, desteklenen tüm Windows sürümlerine uygulanması hedefleniyor

Microsoft’un konu ile ilgili yaptığı açıklama şu şekildedir: “Microsoft Edge’in bir sonraki sürümünü, desteklenen tüm Windows sürümlerine sunmak, her cihazda müşterilerimiz için web’de gezinme deneyimini geliştirme ve geliştiricilere daha az sorun ile harika deneyimler oluşturma hedefimizin bir parçasıdır. Microsoft Edge, Windows ve macOS’un tüm desteklenen sürümlerinde aynı geliştirici araçlarına sahip olacak. Bu, tüm Windows müşterilerinin en yeni tarama seçeneklerine sahip olmalarını sağlarken, web üzerindeki geliştirici sorunlarını azaltacaktır.”

Günlük güncellemeler alan Canarya kanalında bulunan bu yapının kapsamlı olarak test edilmediği için her an çökme ihtimali ile karşı karşıya olduğu konusunda kullanıcıları uyaralım. Daha kararlı yapıların bulunacağı Dev kanalının ise yakında geleceği söylentiler arasında. Windows 10 için Dev kanalının beta sürümünü Microsoft’un Edge Insider sitesinden indirebilirsiniz.

YENİ EDGE FARKLILIKLARIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

Her yeni uygulamada olduğu gibi tabi ki bu uygulamanın da belli başlı sorunlarının olması kaçınılmaz. Mesela Microsoft’a göre bu sorunlar arasında koyu tema desteğinin sunulmaması ve AAD oturum açmanın bulunmaması var. Çok ilginçtir ki normalde Windows 8 kendi uygulamalarını bile desteklemezken ve Windows 7’nin destek süresi Ocak 2020’de bitecekken Microsoft bu işletim sistemlerine destek sunuyor. Fakat bu sürümler kullanıcılar tarafından yoğun ilgi görüyor. Bu durum da Microsoft’un hoşuna gidiyor aynı zamanda kullanıcılardan aldıkları raporlarla uygulamadaki eksiklikleri giderme şansına sahip oluyorlar.

Yeni Microsoft Edge tarayıcısı bazı bakımlardan Chrome ve diğer Chromium tabanlı tarayıcılardan farklıdır; yalnızca  tarayıcı için kullanılabilen küçük bir uzantı kümesiyle gelir ve Google Chrome’dan daha iyi özellikler sunar. İşletmeler için bir IE modu da içerecek olan Edge Chromium’un, internetten daha kolay bir şekilde; yazı, resim ve bilgi toplanabilmesi için özel bir “koleksiyon” ara yüzü de bulunmaktadır.

Microsoft, yeni Microsoft Edge Chromium web tarayıcısının son sürümü için bir çıkış tarihi henüz açıklamadı.

2 Comments

  1. Burcu dedi ki:

    Faydalı bir yazı teşekkürler

  2. Sinem dedi ki:

    Çok faydalı yazılarınız var. Elinize, emeğinize sağlık 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.