Instagram Reklamları Gösterimi Artacak

Microsoft Edge’den Yeni Tarayıcı Atılımı
Haziran 7, 2019
Chromium Edge, Windows 7 ve 8 için Kullanılabilir
Haziran 21, 2019

Instagram Akışında Daha Fazla Reklama Yer Verecek

Instagram reklamları ile ilgili Instagram tarafından yapılan açıklamaya göre, artık reklamverenler markalara yer verilen influencer içeriklerini reklam olarak öne çıkarabilecekler. Bu reklamlar hem ana haber kaynağında hem de hikayeler arasında gösterilecek. Bu da demek oluyor ki, Instagram reklamları artık çok daha fazla gösterilmeye başlayacak. Mesela benim bir x markası ile ilgili bir gönderi paylaştığımı varsayalım. X markası benim gönderimi öne çıkartarak, beni takip etmenize gerek kalmadan o gönderiyi görmenizi sağlayacak. Normalde bir kişinin paylaştığı gönderimleri görmek için o kişiyi takip etmek gerekiyor. Instagram bu durumu biraz daha kolaylaştırmış.

Instagram’da paylaşılan içeriğin reklam olduğunun anlaşılması açısından ücretli ortaklık ibaresi hala içerikte yer almaya devam edecek. Bu durumun Instagram açısından nasıl bir artısı, eksisi olur onu şimdiden söylemek güç ancak ana akışta bu kadar çok reklam gösterilmesinin kullanıcıların tepkisine neden olacağı da akıllara gelmiyor değil  doğrusu. Ama şu da bilinen bir gerçek ki insanlar çok da fazla reklam görmekten hoşlanmıyorlar. Bu da Instagramın ilerleyen zamanlarda çok sayıda takipçi kaybetmesine neden olabilir. Bana kalırsa Mark Zuckerberg bu adımı atarken bunu da bir düşünmeli.

Instagram Reklamları Önemli Bir Mecra

Hatırlayacağınız gibi, Kevin Systrom 2012 yılında kurduğu Instagram’ı 1 milyar dolara Facebook’a satmıştı. Instagramın kısa süre içerisinde milyonlarca takipçiye ulaşması ve yaygınlaşması Mark Zuckerberg’in dikkatini çekmiş ve kendisi yaptığı sıkı pazarlıkla Instagramı bünyesine katmıştı. O zamandan beri de Instagram her geçen zaman zarfında bünyesinde yapılan yenilik ve değişiklikler ile gücüne güç katmaya devam etti.

Genellikle Instagramın fotoğraf paylaşım aracı olduğu zannedilir. İlk kurulduğu zamanlarda da bu amaca hizmet ettiği doğrudur. Ancak daha sonraki zamanlarda Instagram sadece fotoğraf paylaşım aracı olmaktan çıkıp çok güçlü bir reklam aracı olma yolunda ilerlemiştir. Özellikle markalar ya da bir ürün satışı yapmak isteyen kişiler Instagram’ı yoğun olarak bu amaçla kullanmaktadır.

2018’de Facebook Yine Instagram’ın Önünde

                                                    Facebook Kullanıcı Sayısı Instagram’ın Önünde

Son olarak Facebook ve Instagram’ın 2018 yılı kullanım oranlarına da değinmek istiyorum. Çünkü bu karşılaştırma eğer sosyal mecralarda reklam çıkmayı düşünüyorsanız işinizi kolaylaştıracaktır.

We Are Social ve Hootsuite’in birlikte yayınladığı “Digital in 2019” raporundaki bilgilere dayanarak 2018 Facebook kullanıcı istatistiklerine baktığımızda, aylık  aktif Facebook kullanıcı sayısının 2.12 milyara ulaşmış olduğunu görüyoruz. 2018 yılında Facebookun toplam kullanıcı sayısının %56’sını erkekler, %44’ünü kadınlar oluşturmaktadır. Facebook kullanıcılarının geneli 18-34 yaş grubu arasındadır. Bu kullanıcıların %96’sı bu platformu mobil araçlar üzerinden kullanmaktadır.

Instagram’da Yaş İlerledikçe Kullanım Azalıyor

“Digital in 2019” raporuna göre; 2018 Instagram kullanıcı istatistiklerinde durum biraz daha farklı bir şekilde kendini göstermektedir. Geçen yılın verilere göre Instagram 800 milyon kullanıcıya sahipti ve kadın-erkek kullanıcı dağılımı neredeyse birbirine eşit olarak dağılmaktaydı. Instagram’ın kendi açıklamasında kullanıcı sayısının 1 milyar olduğu duyurulmuştu. Ancak raporda toplam Instagram kullanıcı sayısı 894 milyon olarak açıklandı. Instagram kullanıcılarının 1/3’ü 18-34 yaş grubu arasındadır. Kullanımı oldukça yaygın olan Instagram‘ın Facebook‘a göre yaş grubu arttıkça kullanım oranının düştüğü görülmektedir. Ayrıntılı bilgiye dijilopedi.com’dan ulaşabilirsiniz.

 

3 Comments

  1. burcu dedi ki:

    Çok etkili biz yazı teşekkürler bilgilendirmeler için

  2. Sinem dedi ki:

    Bilgilendirici makaleleriniz var. Çok teşekkürler bizi bilgilendirdiğiniz için. Teşekkürler

  3. hümeyra can dedi ki:

    ilginç bilgiler için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buy now